Bigadic Municipality Building, Balıkesir.

Public Building
10.000 m²
Bigadiç, Balıkesir, Turkey

Adam yaşama sevinci içerisinde

Masaya anahtarlarını koydu

Bisiklet sesini, çıkrık sesini

Ekmeğin havanın yumuşaklığını koydu

Adam masaya aklında olup bitenleri koydu

Pencere yanındaydı gökyüzü yanında

Uzandı masaya sonsuzu koydu

 Edip Cansever

Kamusal mekan çevresinde oturanlar tarafından ortak sahiplenilmekte olan bir masa gibidir.

Hannah Alent

  • KAMU BİNASI

Tasarımda temel amaç kamusal alan kullanımını arttırarak kamu binası ile bütünleşmesini sağlamaktır. Bunun için kamusal alan zemin kattan üst katlara doğru dağıtılmış ve kamu binası sarıp sarmalayacak açık bir dolaşım önerilmiştir. Bu dolaşım kat terasları ve bahçelerle desteklenerek zenginleştirilmiştir.

  • KAMUSAL ALAN SENARYOLARI

Kamu binasının sadece işlevsel katı bir kütle gibi duran algısını yıkmak için  cephede ileri geri çekilmeler yapılmış ve yapı avluya hakim bir amfi ile tamamlanmıştır. Zemindeki kot farklılıkları, açık yarı açık ve kapalı alanlarla dolaşım çeşitlendirilmiştir. Bu durum kamusal alanda oturma, dinlenme, eğlenme, izleme ve karşılaşmalara izin vererek yapının gündelik hayata katılmasını sağlayacaktır.

  • ULAŞIM

Bigadiç ilçesinde kamusal alanların Atatürk Caddesi boyunca sıralandığı gözlemlenmiştir. Atatürk caddesinden proje alanına doğru uzanan Belediye Caddesi kentle ilişkiyi kuran en önemli aks olacaktır. Bu yüzden kütle bu caddeden gelecek akışı bir avluyla karşılayacak ve güney ışığını optimum düzeyde alacak şekilde konumlanmıştır.

  • KÜTLE YERLEŞİMİ

Kütle kuzeyden ve kuzeydoğudan esen rüzgarı kesecek ve güney ışığından optimum faydalanmayı sağlayacak şekilde konumlanmıştır.  Toplanma-dağılma alanı oluşturacak şekilde boşaltılıp amfi ile desteklenerek bir avlu oluşturulmuştur.

  • PEYZAJ KARARLARI

Zeminden başlayıp üst katlara doğru yükselen ve dağılarak biten bir peyzajla kütle hafifletilmiştir.

Kafe -restoran ve kütüphane gibi kamunun bir arada vakit geçirdiği noktalarda peyzaj yoğunlaştırılmıştır.

  • AMFİ VE AVLU KULLANIMI

Bu alan konser alanı, toplantı ve kermes alanı olarak kullanılabilecek esneklikte, gösteri, etkinlik açık sinema, oyun alanı olarak da kullanılabilecek potansiyeldedir. Tüm bunların dışında kentlinin aylaklık yapabileceği sadece oturmak ve etrafı izlemek için de kullanabileceği bir yerdir.
error: Content is protected !!